Gübre

 

Keskinoğlu, Gübre Üretim Tesisleri’ni 2003 yılında, 25 bin metrekarelik arazi üzerine, günlük 480 ton taze gübre işleme ve 120 ton doğal gübre üretme kapasitesiyle kurmuştur. Yıllık 50 bin ton üretim kapasitesine sahip olan ve T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan “organik ilk tavuk gübresi” tescilini alan Keskinoğlu, bu alanda Türkiye’deki en büyük yatırıma sahiptir. olma özelliğini taşımaktadır.

Yumurta tavuğu yetiştiriciliğinden elde edilen tavuk dışkısını organik gübreye dönüştüren Keskinoğlu, ürünlerini pelet ve toz olarak; 5, 25 ve 50 kg‘lık farklı ambalaj tiplerinin yanı sıra dökme olarak da sunmaktadır. 2009 yılında likit gübre üretimine başlayan Keskinoğlu, “damlama sulama” sistemlerinde de kolaylıkla kullanılabilen sıvı organomineral gübre ürününü ise 5, ve 20 LT’lik bidon ambalajlarda piyasaya sunmaktadır. Keskinoğlu’nun katkılı likit organomineral gübre üretimi ise yıllık 2 bin tondur.

Türkiye'deki topraklarda organik madde yetersizliği çok büyük bir sorun olarak devam ederken, ülke tarımına yüksek değer katmak için üretimine başladığımız doğal organik gübre, zeytinden, çaya, narenciyeden, incire, fındık ve muzdan, mısır ve patatese, meyve ağaçlarından, seracılık ve çim, çiçek ve süs bitkileri bakımına kadar geniş bir alanda rahatça kullanılabilmektedir.

 

Organica’nın Yararları

  • Toprağın su tutma ve havalanma özelliğini arttırarak bitki gelişimine yardımcı olur.
  • Toprağı daha kolay işlenebilir hale getirir ve bitki köklerinin topraktaki nüfuzunu kolaylaştırır.
  • Toprak tanelerinin kümeleşmesine yardımcı olur ve erozyon tehlikesini azaltır.
  • Toprak yüzeyinde kabuk tabakasının oluşumunu azaltarak, toprağa suyun girişini arttırır ve yüzey akışını azaltır.
  • Düşük hacim ağırlığı ile toprakta sıkışma oluşmasını engeller ve toprak işlemeyi kolaylaştırır.
  • Azot, fosfor, potasyum, kükürt ve kalsiyum başta olmak üzere birçok besin maddesini ihtiva ettiğinden bitkilerin ve toprak canlılarının gelişimini hızlandırır.